JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA KRWI?
W warunkach standardowych krew powinna być pobierana na czczo, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. O fakcie zjedzenia posiłku lub przyjęcia leków należy poinformować pielęgniarkę pobierającą krew. Krew do badań laboratoryjnych powinna być pobierana w stanie spoczynku – należy przyjść kilka minut przed planowaną godziną pobrania krwi. W celu otrzymania jak najbardziej wiarygodnych wyników krew na badanie powinna być pobierana w godzinach porannych, najlepiej pomiędzy godz. 7.00 a 10.00.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA MOCZU?
Do badania najlepszy jest mocz pobrany rano, po przerwie nocnej (minimum4 godz. od ostatniej mikcji). Po umyciu i osuszeniu zewnętrznych okolic moczowo-płciowych (w pochwie należy umieścić tampon lub gazik), do badania należy pobrać mocz ze "środkowego strumienia" tzn. pierwszą porcję oddajemy do toalety, następnie do pojemniczka ok. 150-200 ml i resztę do toalety. Próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do badania. Mocz należy pobrać do specjalnie do tych celów przeznaczonego pojemnika jednorazowego użytku. Badanie nie powinno być wykonywane w okresie miesiączkowania oraz w pierwszych trzech dniach po zakończeniu miesiączki.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA EKG?
W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata). Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi. Na badanie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO GASTROSKOPII? SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Na 8 godzin przed badaniem nie należy spożywać pokarmów. Na 4 godziny przed badaniem nie należy spożywać napojów, palić papierosów, żuć gumy. U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie. Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO KOLONOSKOPII?
Instrukcja przygotowania do kolonoskopii preparatem FORTRANS®
Instrukcja przygotowania do kolonoskopii preparatem MOVIPREP®
Instrukcja przygotowania do kolonoskopii preparatem CITRAFLEET®
Instrukcja przygotowania do kolonoskopii preparatem EZICLEN®
Jeżeli badanie wykonywane jest w znieczuleniu (analgosadacja) ostatnią porcję roztworu należy przyjąć minimum 5 godzin przed badaniem.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO MAMMOGRAFII?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonywać je między 5 a 12 dniem cyklu miesiączkowego. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRÓBY WYSIŁKOWEJ?
Bezpośrednio przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, jeść, pić mocnej kawy czy herbaty. Przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego. Przed badaniem należy zgłosić wykonującemu badanie aktualnie przyjmowane leki oraz przebyte choroby serca. W czasie badania należy natychmiast zgłosić wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból w klatce piersiowej, duszność). Po badaniu wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek w poczekalni przed gabinetem..

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA RTG ODCINKA LĘDŹWIOWO-KRZYŻOWEGO KRĘGOSŁUPA?
Badanie RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego jest jednym z nielicznych badań radiologicznych wymagających odpowiedniego przygotowania. Wynika to z faktu, że uzyskanie dokładnego obrazu kręgosłupa lędźwiowego należy poprzedzić usunięciem z przewodu pokarmowego gazów, a zwłaszcza mas kałowych. Odpowiednie przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego, co umożliwi dokładniejszą diagnozę chorób kręgosłupa. W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać jedynie pokarmy płynne i nie zawierające błonnika tzn. unikać świeżych warzyw i owoców, otrębów, kaszy, pieczywa. Dzień przed badaniem wskazane jest też przyjmowanie Espumisanu 3 razy dziennie po 2 kapsułki. W dniu badania należy pozostać na czczo i przyjąć rano 2 kapsułki Espumisanu.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA USG NARZĄDÓW JAMY BRZUSZNEJ?
Na badanie należy zgłosić się na czczo, to znaczy w dniu badania nic nie jeść ani nie pić, nie palić papierosów, nie żuć gumy. Jeśli badanie ma odbyć się w godzinach popołudniowych dopuszczalne jest spożycie lekkiego śniadania, nie później jednak niż 6 godzin przed badaniem. Pamiętaj, aby unikać na dzień przed badaniem produktów powodujących powstawanie nadmiernej ilości gazów, takich jak: napoje gazowane, jabłka, bita śmietana czy świeże pieczywo. W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować 3 razy dziennie po 2 kapsułki Espumisanu (lek dostępny bez recepty), a rano w dniu badania jeszcze dodatkowo 2 kapsułki. Wspomniany lek należy przyjmować aby uzyskać dokładny i wyraźny obraz w czasie badania, ponieważ gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym mogą zniekształcić obraz przesłaniając narządy jamy brzusznej, uniemożliwiając precyzyjną ich ocenę. Espumisan pomaga usunąć te gazy. Takie przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu USG, a to umożliwi dokładniejszą diagnozę narządów jamy brzusznej. Aby umożliwić w trakcie badania dokładną ocenę tzw. pola miednicy mniejszej (pęcherz moczowy, narząd rodny, gruczoł krokowy) należy zgłosić się do badania z pełnym pęcherzem. W celu jego szybkiego wypełnienia należy około 1,5 godz. przed badaniem wypić na raz trzy szklanki niegazowanej wody mineralnej lub herbaty i nie oddawać moczu.W przypadku przepełnienia pęcherza moczowego i uczucia silnego, bolesnego parcia można w czasie oczekiwania na badanie "po trochę" oddawać mocz, nie wolno w międzyczasie dopijać płynów.