Badania cytologiczne oraz nauka samobadania piersi

 

Program jest bezpłatny, finansowany ze środków NFZ, bez skierowania.

Zapraszamy panie w wieku od 25 do 59 lat do Przychodni Lekarskiej przy ul. Jadźwingów 9 we wtorki godz. 7:30-15:00  

 

Plik do pobrania: 

Badania cytologiczne oraz nauka samobadania piersi

Zdrowie pięknem kobiety 


  5 maja Światowy Dzień Higieny Rąk

Mycie rąk to niezbędny element higieny osobistej. Warto robić to dokładnie, dzięki temu możemy uniknąć zachorowania na choroby zakaźne. Mycie rąk wodą z mydłem, może zapobiec zatruciom pokarmowym, chorobom pasożytniczym oraz chorobom skóry. Badania naukowe pokazują, że odpowiednie mycie i dezynfekowanie rąk aż o połowę zmniejsza ryzyko infekcji i zachorowań na wiele powszechnie występujących chorób zakaźnych.

Dłonie kolonizują drobnoustroje patogenne. Poza bakteriami ręce mogą być zasiedlone przez wirusy, grzyby oraz jaja pasożytów. Nieprzestrzeganie higieny rąk może prowadzić do wystąpienia tzw. „Chorób brudnych rąk”. Na rękach, oprócz tego, że mamy swoją własną mikrobie (bardzo drobne jednokomórkowe organizmy), czyli drobnoustroje, które bytują na skórze jako flora stała, poprzez dotykanie różnych przedmiotów – klamek, guzików wind, rurek w autobusie i innego rodzaju powierzchni abiotycznych, nabywamy też tzw. florę przejściową, która chętnie przykleja się do naszych rąk. Te drobnoustroje są często przenoszone do jamy ustnej i dróg oddechowych. Jeśli są chorobotwórcze, a my akurat w danym momencie mamy osłabioną odporność, niestety może dojść do wtargnięcia i rozwoju zakażenia.

 


8 marca 2019 Światowy Dzień Kobiet

 

Kobiety narażone są na rozwój wielu chorób, przy czym do najpoważniejszych problemów zdrowotnych należą: choroby serca, choroby nowotworowe oraz udar mózgu.

W profilaktyce kluczową rolę odgrywają systematyczne badania kontrolne które pozwalają na wczesne wykrycie chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jest to szczególnie ważne w kontekście chorób nowotworowych, dlatego kobietom zaleca się regularne badanie piersi i wykonywanie cytologii.


11 lutego 2019 r. XXVII Światowy Dzień Chorego

 

Obchody mają na celu przedstawienie chorego jako osoby takiej samej jak każdy zdrowy człowiek oraz pokazanie jak dużo ludzi jest oddanych aby nieść pomoc. Dzień ten zachęca do wolontariatu na rzecz chorych i potrzebującym na całym świecie. 

Nie bójmy się mówić i pomagać chorym i cierpiącym tak często jak jest to możliwe. Nas to nic nie kosztuje, a drugiemu może to ulżyć w cierpieniu, chorobie czy samotności.